logolu koli bandı
Logolu Koli Bandı Üretimi Nasıl Yapılır?
23 Ağustos 2021
Sünger Bantlar
Sünger Bant Nedir, Nerelerde Kullanılır ?
31 Ekim 2021
logolu koli bandı
Logolu Koli Bandı Üretimi Nasıl Yapılır?
23 Ağustos 2021
Sünger Bantlar
Sünger Bant Nedir, Nerelerde Kullanılır ?
31 Ekim 2021

Su Geçirmez Bant Nedir? Nerelerde Kullanılır ?

 

Su Geçirmez Bant Nedir

Su geçirmez bant nedir, adından da anlaşılacağı üzere su geçirmezlik özelliğine sahip olan kalın ve özellikle neme dayanıklı bir tür bant türüdür. Suya ve neme dayanıklı bandın en önemli ayırt edici özelliği, bandın son derece kalın olmasıdır.

 Günümüzde yaygın olarak kullanılan koli bandı, lastik bant ve türevlerine karşılık su geçirmez bant, son derece kalındır. Bant türünde kalınlık, üretimde kullanılan malzemelerden kaynaklanır. Su geçirmez bant nedir? Su geçirmez bant çeşitleri; plastik, PVC, poliüretan ve benzeri ek malzeme ve elyaf malzemeler ile güçlendirilmiş bant tipleridir ve kullanım alanlarına göre çeşitlendirilebilirler. Söz gelimi merdiven bandı olarak bilinen kaymaz bant ta pek çok açıdan bir tür su geçirmez bant türü olarak tanımlanabilir. 

Su Geçirmez Bant Nerelerde Kullanılır?

Su geçirmez bant nerelerde kullanılır

Su geçirmez bant; dayanıklı, kaliteli ve suya – neme dayanıklı bir tür bant türüdür. Bu bandın bir diğer özelliği de sıcaklık değişimlerine karşı da dayanabilmesidir. Bu dayanıklılık, su geçirmez bant türünün pek çok alanda kullanılmasında etkili olmuştur. Tadilat, tamirat, restorasyon, imalât, izolasyon işleri için, çoğu zaman yapı sektöründe su geçirmez bant türü kullanılır. Bandın kalın ve dayanıklı olması, pek çok farklı alanda su geçirmez bant kullanılmasında etkilidir. 

Su geçirmez bant çoğu zaman yapı ve inşaat sektörünün ihtiyaç duyulan malzemelerinden birisidir. Dış mekân kaplama, iç ve dış izolasyon, reklam ve tabelacılık gibi alanlarda kullanılır. Su geçirmezlik özelliği, bu bant tipinin özellikle de izolasyon amaçlı olarak kullanılmasına neden olmuştur. Akustik izolasyon, membran malzeme ile gerçekleştirilen izolasyon işleri, tamirat ve tadilat gibi kaplama işlemlerinde yüzeyleri birleştirmek adına su geçirmez bant kullanılabilir. 

Su geçirmez bant aynı zamanda paketleme sektörü için de önemli bir malzemedir. Özellikle imalat ve paketleme sektöründe su geçirmezlik özelliğine sahip olan bant, neme ve suya dayanıklı olduğu için tercih edilir. 

Suya dayanıklı bant aynı zamanda yapı sektöründe su tesisatı gibi alanlarda da yaygın olarak kullanılır. Borularla ilgili işlemler, suyun tahliye edilmesi gibi işlemlerde yüzeyler için su geçirmez bant çeşitleri de yaygın olarak kullanılır. 

Ayrıca akrilik bant kullanım alanları başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.