koli bandi izi Koli Bandı İzi Nasıl Çıkartılır ?
Koli Bandı İzi Nasıl Çıkartılır ?
14 Temmuz 2021
koli bandı aparatları
Koli Bandı Aparatları Nasıl Kullanılır?
27 Temmuz 2021
koli bandı nasıl üretilir

Koli Bandı Nasıl Üretilir?

Koli bandı herkesin evinde bulunan ve kolaylık sağlayan bir malzemedir.  Farklı boyutlarda ve güçlerde olması farklı kullanım alanlarının olmasını da sağlamaktadır. Bu nedenle de birçok alanda koli bantları sık sık kullanılmaktadır. Her zaman insanların işine yarayan ve günlük hayatı kolaylaştıran bir maddedir.

Bant Üretim Aşamaları

koli bandi Koli Bandı Nasıl Üretilir?

Koli bandı evlerde çok sık kullanılan bir malzeme olmaktadır. Fazla  yapışkan ve çok yönlü yapıştırıcı akla gelebilecek her alanda kullanılmaktadır.  Piyasada olan koli bantları aynı şekilde üretilmektedir. Koli bandı, banda kendine özgü özelliklerini veren üç farklı katmandan oluşur. En dıştaki katman su geçirmez bir polietilen film içerir. Polietilen, market poşetlerinde, şişelerde ve birçok oyuncakta bulunan dünyanın en popüler plastiklerinden biridir. Bu plastik, koli bandına parlak, gümüş rengi ve suya dayanıklı kalitesini verir.

Orta katman güçlü bir kumaş ağdır. İçerisinde yer alan ağlar sayesinde bantlar yapıştırdıkları cisimleri yerinde sabit olarak tutmaktadır. Koli bandı izi oluşmasının da temel nedeni ağlar olmaktadır. Koli bandının en son bileşeni kauçuk bazlı yapışkan tabakasıdır. Doğal kauçuk, daha pahalı olmakla birlikte, bandın yapışkanlığını daha iyi koruduğu için sentetik kauçuktan daha sık kullanılır.

Üç katman bir araya getirildikten sonra bantlar kullanıma hazır hale gerlmektedir. Geleneksel  laminasyon işleminde, katmanlar ayrı ayrı sentezlenir ve daha sonra binlerce kiloluk basınç altında birlikte lamine edilir.

Bantların dayanıklı olmasını sağlayan bir adım bulunmaktadır. Bu adımda, polietilen peletlerinin ince bir film üzerine püskürtülmesini, ardından filmin, plastik hala sıcakken kumaş ağ ile karıştırılmasını ve son olarak da yapışkanın film üzerine yayılmasını içerir. Bu işlem, elementlere maruz kaldığında ayrılma olasılığı daha düşük olan daha tutarlı bir bant ürünü üretir.

Koli Bandı Lekesi Çıkarma

Koli bandı lekesi çıkarmanın en güvenilir yolu, bantı bu amaç için yapılmış bir ürünle ıslatmaktır. Ayrıca koli bandı üretimi yapan ve satan firmalar da bu tür ürünleri sunmaktadır. Evde yoksa ve satın almak istemiyorsanız metal yağlama spreyi de en iyi seçeneklerden biri olmaktadır. Yapışkan bağı zayıflatarak cam, metal, mermer, cilalı ahşap ve hatta boyalı duvarlar gibi sert yüzeylerdeki yapıştırıcının kazınmasını sağlar. Zeytinyağı ve hindistancevizi yağı da yapışkan bağı gevşetir ve kalıntıyı daha esnek hale getirir; ayrıca, yiyecek hazırlama alanlarında kullanmak için daha güvenli alternatiflerdir.  Koli bandı izi nasıl çıkar çözümü için ev içerisindeki malzemeler kullanılabilmektedir.

Kurumuş veya yapışkan koli bandı kalıntılarını çıkarmak için bir prosedür, solvent veya yağ ile ıslatmayı ve ardından kazımayı içerir. Bandı yapışkan sökücü veya yağ ile ıslattıktan  sonra bir kazıyıcı malzeme ile kazımak gerekmektedir.  Parmak ile de kalan yapışkanı toplar haline getirmek  yüzetden almak mümkün olacaktır. Dokulu bir yüzeyden kalıntı çıkarmada sorun yaşanılıyorsa eğer zeytinyağı veya hindistancevizi yağı ile kabartma tozu karıştırılarak çıkarmak için macun yapılabilir. Ardından kalıntıyı macunla örtmek ve 30 dakika ile bir saat arasında bekletmek gerekir.  Bu işlemden sonra yapışkan kolay bir şekilde çıkacaktır.

Halı veya mobilya üzerinde olan lekelerin çıkarılması daha zordur. Eski kalıntıları  yapışkan olsun ya da olmasın  daha fazla bantla yok etmek de mümkün olmaktadır. Koli bandı lekesi nasıl çıkar için bu yöntem oldukça güvenlidir. Yeni koli bandını elin etrafına sardıktan sonra kolayca kalan yapışkanlardan kurtulmak mümkün olacaktır.  Diğer bir yöntem ise tortuyu buzla dolu plastik bir torba ile kaplayarak sertleştirmektir. Sertleştikten sonra çoğu kumaşı bir bıçak veya boya kazıyıcı ile kurtarmak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkçe